Zapisi Leonarda da Vincija kriju nova otkrića za fizičare | Profil Klett
Da Vincijeva skica vertikalne bušilice

Da Vincijeva skica vertikalne bušilice

27. srpanj 2016.

Zapisi Leonarda da Vincija kriju nova otkrića za fizičare

Autor: Ivona Ivanišević

U starim da Vincijevim zapisima pronađen je eksperiment u crtežima koji je i danas popularan u fizici za demonstraciju zakona trenja. Nova otkrića jednog britanskog znanstvenika pokazuju da je Leonardo, uz svoju studiju trenja, prvi demonstrirao fizikalne zakonitosti trenja još daleke 1493. godine.

Skica jedne od da Vincijevih naprava
Skica jedne od da Vincijevih naprava

Jedan od najvećih genijalaca u povijesti, Leonardo da Vinci, slikar, arhitekt, izumitelj, kipar i prirodoslovac, koji je živio u Italiji u drugoj polovici 15. i početkom 16. stoljeća, nepresušni je izvor inovacija i kreativnosti. Njegova mašta, vizije budućnosti, različitih strojeva i naprava i danas nadahnjuju znanstvenike, a nama ostalima pokazuju koliko je bio ispred svog vremena i koliko je utjecao na buduća vremena. Izumi poput preteče padobrana, zmaja za letenje, helikoptera, oklopnog vozila, bicikla, podmornice, tiskarskog stroja, hidraulične pile, projektila, vertikalne bušilice, samo su mali dio njegova bogatog opusa strojeva i naprava.

Leonardova skica za leteći stroj iz 1488. godine
Leonardova skica za leteći stroj iz 1488. godine
Rekonstrukcije Leonardovih izuma

Prije nekoliko godina grupa znanstvenika i vještih stručnjaka iz Firence, nakon pažljivog proučavanja Leonardova djela Codici Vinciani, uspjela je rekonstruirati njegove izume i naprave u realnoj veličini, prema njegovim skicama i uputstvima, a upotrebljavajući iste materijale koji su bili na raspolaganju u njegovo doba. Rezultati su bili uistinu fantastični i pokazali su svu raskoš Leonardova talenta i brojnih interesa.

Leonardovi zapisi uvezeni u bilježnicu
Leonardovi zapisi uvezeni u bilježnicu
Leonardova studija trenja

Već je znanstvenicima duže vrijeme poznato da je Leonardo da Vinci, baveći se fizikalnim temama, prvi napravio sistematsku studiju trenja iz koje se kasnije razvila cijela jedna grana fizike. No, nedavno je britanski znanstvenik i profesor s prestižnog Cambridgea Ian Hutchings, proučavajući Leonardove zapise, otkrio da je da Vinci prvi i demonstrirao fizikalne zakonitosti trenja te da se to sve zbilo 1493. godine.

Stranica iz Leonardovih zapisa o geometrijskim tijelima
Stranica iz Leonardovih zapisa o geometrijskim tijelima
Skica eksperimenta

Jedna posebna stranica iz da Vincijeve bilježnice krila je tajnu. Naime, još početkom 20. stoljeća upravo je ta stranica bila jako zanimljiva znanstvenicima u Muzeju Victoria i Albert u Londonu, no na istoj se stranici nalazio i Leonardov crtež stare žene ispod kojega je pisalo: „Smrtna ljepota prolazi i ne vraća se.“ Kako su znanstvenici proučavali taj crtež, istovremeno su zanemarili ostale dijagrame i crteže nacrtane na istoj stranici. Upravo su ti crteži ukazivali na nova otkrića o Leonardu jer su skrivali skicu eksperimenta koji je i danas popularan za demonstraciju zakona trenja.

Leonardova skica helikoptera
Leonardova skica helikoptera
Važnost i primjena sile trenja

Tekst uz crteže otkrio je da je Leonardo znao da je sila trenja između dvije površine koje se dodiruju proporcionalna teretu koji ih pritišće i da je trenje neovisno o području kontakta između te dvije površine. Te je zakone puno desetljeća kasnije formulirao i definirao francuski znanstvenik Guillaume Amontons koji je živio u Parizu u 17. stoljeću. No, Hutchings je otkrio da je i sam Leonardo te zakone primjenjivao u svojim nacrtima strojeva te da je prepoznao i uviđao koliko trenje može biti korisno i primjenjivo u svakodnevici.

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Velike slike ili kako ponavljanje gradiva učiniti smislenijim

Tragovi

Ponavljanje gradiva sastavni je dio planiranja nastave. Redovno ga provodimo nakon niza nastavnih aktivnosti ili obrade teme. Ponavljanje predstavlja stanovito zaokruživanje cjeline, pomaže nastavniku da sistematizira obrađeno gradivo, a učenicima da konsolidiraju znanje te lakše prate gradivo koje će učiti. Kako metodički kreiramo sate ponavljanja i razmišljamo li o svrsi ponavljanja u pojedinim fazama učenja?

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Tomislav Bogdanović, Miljenko Hajdarović, Domagoj Švigir
udzbenik
Fany Bilić, Sanja Prodanović Trlin, Milan Nadaždi, Damir Čović, Ivica Šimić, Krešimir Kenfelj, Darko Suman, Dragan Vlajinić
udzbenik
Duša Šarunić, Darko Benčić
udzbenik
Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić