Putevima prijateljstva: mala goranska škola dobitnica Mirotvorne nagrade ,,Krunoslav Sukić 2016.'' | Profil Klett

24. travanj 2017.

Putevima prijateljstva: mala goranska škola dobitnica Mirotvorne nagrade ,,Krunoslav Sukić 2016.''

Autor: Davorka Nekić

Već osam godina Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka dodjeljuje Mirotvornu nagradu "Krunoslav Sukić", za osobit doprinos promociji ljudskih prava te promicanje kulture mira i nenasilja. Ove godine nagrada je pripala našoj školi, sastavljenoj od čak 8 škola u kojima kroz brojne angažirane projekte potičemo i njegujemo različitost i prijateljstvo.

Godine 2015. godine prijavili smo se s ukupno sedam projekata čija je svrha bila poticanja mira, nenasilja i suradnje te osvojili 2. mjesto. U uz program prepoznavanja i obrane od nasilnih osoba te male kreativne socijalizacijske radionice ističemo izbornu nastavu Ćirilica i latinica jedinstvo različitosti u sklopu koje se, nevezano uz nacionalnu pripadnost, uči ćirilično pismo te izbornu nastava triju vjeronauka – pravoslavnog, katoličkog i baptističkog.

 

Ujedinjeni u različitosti

Našu školu, naime, čini 8 škola (Vrbovsko, Severin na Kupi, Moravice, Veliki Jadrč, Lukovdol, Gomirje, Jablan i Senjsko) i kada biste ih odjednom htjeli obići, morali biste prijeći više od 100 km. Da smo nacionalno posebni, svjedoči činjenica da je 45% učenika pripadnika srpske nacionalne manjine dok je 55% Hrvata (situacija među djelatnicima Škole je vrlo slična). Sve to – raspršenost škola, učenici i učitelji - putnici  te nacionalna posebnost – jest ono što nas povezuje i osnažuje.

OŠ I. G Kovačića Vrbovsko
OŠ I. G Kovačića Vrbovsko
Putevima prijateljstva

Potaknuti uspjehom iz prethodne godine, 2016. smo na natječaj prijavili i dodatnih petnaest projekata pod nazivom Putevima prijateljstva. Riječ je o projektima Čitanje ne poznaje granice u suradnji s OŠ Pivka iz Slovenije, projektu United in diversity, izbornoj nastavi ruskog jezika, EU projektu Kupa Natura (čiji je cilj očuvanje prirodnog dobra uz rijeku Kupu), pjesmi ,,Grlimo svijet'' koja je osvojila 1. mjesto na natječaju Europa u školi, Duhovno zajedništvo u sklopu kojega su učenici posjetili franjevački samostan Visovac te pravoslavni manastir Krka, upoznavanje manastira na Fruškoj Gori te posjet OŠ Triva Vitasović Lebarnik iz Srbije, kviz – Domovina: RH, Škole za Afriku, Oboji svijet bojama tolerancije (gdje smo sudjelovali nizom zapaženih fotografija), Step Afrika (unutar čega su učenici dobili priliku naučiti o povezanosti duhovnih pjesama robova i stepa), penpal i eTwinning projekti, Sakralna baština našega kraja u sklopu čega je objavljena brošura te izdan kalendar, Migrants: Then and Now (s naglaskom na migrante u obiteljima učenika te Nikolu Teslu po kojem jedna od naših područnih škola nosi ime) te Foto oko na kojem smo osvojili 1. mjesto za najbolju suradničku fotografiju.

Ravnatelj Anton Burić prima nagradu
Ravnatelj Anton Burić prima nagradu
Sedam nezaboravnih dana u Osijeku

Kao dobitnici Nagrade proveli smo sedam dana u Osijeku zahvaljujući Centru za mir, nenasilje i ljudska prava te Msvijetu i Agenciji lokalne demokracije. Sedmodnevno studijsko putovanje omogućili su nam i Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te fondacija Evans na čemu im se ovom prilikom zahvaljujemo.

Radionica Od vizije do akcije
Radionica Od vizije do akcije

Kako je izgledalo tih sedam dana? Odradili smo radionicu, susreli mnogo dragih ljudi i upoznali se s njihovim radom. Sastali smo se s predstavnicima Udruge Pobjeda koji su nas upoznali s konceptom zaštite životinja i organizirali posjetu azilu za napuštene pse u Nemetinu. Posjetili smo i Zlatnu Gredu, smještenu uz sam rub Kopačkoga rita, gdje je bilo govora o očuvanju prirode i održivom razvoju.

Osobito nas se dojmio posjet Vukovaru, gdje smo imali priliku vidjeti sva mjesta koja smo dotada viđali isključivo na televizijskim ekranima, što nas je potreslo i dojmilo. Ondje smo se susreli i s mladima iz udruge Mladi udruženi u miru te predstavnicima Europskoga doma Vukovar koji su s nama podijelili svoje priče te nade u svjetliju budućnost u kojoj će svi biti ujedinjeni u svojim različitostima. 

Europski dom Vukovar
Europski dom Vukovar

U Osijeku smo i predstavili svoju školu u sklopu seminara ,,Mir je u našim rukama'' tijekom kojega smo se susreli s učenicima i profesorima iz nekih škola Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Posjetili smo i osječki HNK te uživali u mjuziklu ,,Moje pjesme, moji snovi'', a susreli smo se i s gradonačelnikom Osijeka, Ivanom Vrkićem, koji nam je čestitao na prestižnoj nagradi.

Susret s gradonačelnikom Osijeka
Susret s gradonačelnikom Osijeka

To je ujedno označilo i kraj našega druženja. Ali, samo za sada! Budući da ćemo s Centrom za mir, nenasilje i ljudska prava sudjelovati u jednom Erasmus projektu, ova priča će imati i svoj nastavak. Stoga...pratite nas i dalje!

I za kraj naš motto:

MIR – to smo mi!

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Pismo za Majčin dan

Donosimo lijepu ideju za Majčin dan koji možete obilježiti i u nastavi na daljinu. Kako je 11. svibnja posvećen pisanju pisama i isticanju uloge pisma u svakodnevnom životu, u trenutku dok smo još uvijek u izolaciji, podsjetimo naše učenike na već pomalo zaboravljenu aktivnost pisanja pisama. Pisma nas vraćaju posebnom obliku komunikacije s nama dragim osobama, a ovaj put ih posvetimo majkama. Odlazak na poštu, naravno, možemo preskočiti!

 

Virtualni izleti učenika kroz prostor i vrijeme

Stotine novih intrigantnih iskustava – od kojih su mnoga besplatna – mogu učenike prenijeti natrag kroz povijest ili kroz naš Sunčev sustav bez „magičnog“ školskog autobusa. Od Rata za neovisnost do močvara iz geološkog razdoblja jure, učenici se mogu naći u središtu akcije gdje mogu doživjeti vlastito pravo iskustvo. Cijeli spektar školskih virtualnih i i tzv. proširenih iskustava razvijen je za predmete u rasponu od matematike, preko povijesti do stranih jezika.

Razgovor s učiteljem likovne kulture i umjetnikom: Marcom A. Cinottijem

Marc Antonio Cinotti

Učitelji likovne kulture često su i sami umjetnici, a osim što se bave edukacijom, u školi sudjeluju i u raznim drugim aktivnostima. Vode likovne skupine, radionice, filmske skupine, bave se estetskim uređenjem škole, nadarenim ili pak učenicima s prilagođenim programom. Sudjeluju u likovnim natječajima, pa tako i u natječaju Želim, stvaram, oblikujem. S učiteljem Marcom Antonijom Cinottijem započinjemo seriju razgovora o edukaciji i umjetnosti.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja