Učimo s eTwinningom | Profil Klett

27. ožujak 2017.

Učimo s eTwinningom

Autor: Suzana Mihelčić, Osnovna škola Vinica

Koliko sam samo puta čula rečenicu: „Ponestalo mi je aktivnosti za dodatnu nastavu. Što ti radiš na DOD-u?“ Za sve vas koji ste iscrpili ideje, odradili ovogodišnja natjecanja i sada vam je nad glavom upitnik, preporučujem eTwinning za kojeg ste zasigurno čuli, a možda ga već i isprobali. Od trena kad sam saznala za ovaj portal namijenjen međunarodnoj i nacionalnoj suradnji škola, ja sam mu ostala vjerna.

 

Blagodati eTwinning zajednice

Osim što omogućuje virtualnu suradnju s učiteljima i učenicima diljem Europe, Agencija za mobilnost i programe EU svake godine organizira i financira projekt mobilnosti učitelja i stručnih suradnika. Riječ je o kontakt seminarima i radionicama za one koji se žele uključiti u eTwinning zajednicu ili pak usavršiti kompetencije te pronaći buduće partnere i pokrenuti suradnju s njima. Na jednom od takvih kontakt seminara u Portugalu i sama sam se imala priliku usavršiti.

 

Zabavno učenje

Projektima sam se počela baviti u trenutku kada sam na licima tadašnjih osmaša, iscrpljenih od testova, domaćih zadaća i učenja, vidjela osjećaj nezadovoljstva i stresa. Odlučila sam osmisliti nešto drugačije, zabavnije, ali jednako poučno za učenje jezika. Na umu sam imala aktivnosti u kojima se učenici mogu opustiti, biti što jesu, kreativno se izraziti, a uz to i učiti. Sve to pronašla sam u eTwinningu. Učenici su se oduvijek rado uključivali u dodatnu nastavu engleskog jezika, a otkada im aktivnosti omogućuju ležerniji pristup nastavi, još su motiviraniji.

 

Svijet eTwinninga

Nakon što ste registrirali školu u eTwinning zajednicu i razradili ideju potencijalnog projekta, krećete u potragu za europskim školama partnerima. Zajedno osmišljavate zabavne aktivnosti kroz koje ćete upoznati kulture zemalja s kojima surađujete, usavršiti jezik i digitalne kompetencije te organizirati video konferencije i dopisivanja u chatroom-u, čime ćete omogućiti učenicima kontakt s njihovim vršnjacima u stvarnom vremenu (real-time). Izrađene materijale stavljate na TwinSpace platformu i uživate u rezultatima rada partnerskih škola - jednake aktivnosti, ali svaka u svom, jedinstvenom ruhu.

 

A ovako mi to radimo

Trenutno radimo na petom po redu eTwinning projektu na razini škole. U prošlom sam članku pisala o obilježavanju Dana ružičastih majica što je jedna od aktivnosti našeg ovogodišnjeg projekta. Rezultate našeg marljivog rada možete pogledati na linku naše zajedničke platforme. Nadamo se da ćete se i vi uključiti u eTwinning zajednicu - djeca će Vam biti zahvalna. Keep on (T)winning!

 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Pardon me, can you spare a vote? ili Kako spojiti sat razrednika i engleski jezik

Razrednici su obavezni provesti izbor razredne uprave, uz što je dobro povesti i razgovor o tome što čini dobrog predsjednika razreda. Donosimo vam rješenje kako osmisliti sat razredne zajednice i engleskog jezika i u to uklopiti građanski odgoj i obrazovanje te izbor razredne uprave, a sve uz pomoć Clever me! listića koje su učitelji engleskoga dobili na dar na početku školske godine.

eTwinning projekt Lingoture

I ove školske godine dio učenika 7.b razreda OŠ kneza Trpimira uključio se u eTwinning projekt Lingoture. Projekt je provodila Tina Parać, učiteljica engleskog i talijanskog jezika. Započeo je još u srpnju 2020. i trajao je do lipnja 2021. Odrađen je u suradnji sa 16 škola partnera iz 7 država: Turske, Poljske, Latvije, Španjolske, Češke, Rumunjske  i Hrvatske. U projekt je bilo uključeno 16 učitelja i 174 učenika u dobi od 10 do 14 godina.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Mari Carmen Ocete, Vanessa Reilly
udzbenik
Kristina Čajo Anđel, Ankica Knezović
udzbenik
Kristina Čajo Anđel, Ankica Knezović