Sve drveće grada | Profil Klett

19. lipanj 2018.

Sve drveće grada

Autor: Maja Trinajstić

Izložba pod nazivom Sve drveće grada postavljena je u atriju Gradskog muzeja Karlovac od 14. 6. 2018. godine.

Kao i prošle godine, uoči dana grada Karlovca izložbom ovog naziva želimo čestitati gradu Karlovcu, ovaj put 439. rođendan.

Pripremila Ivana Maradin, prof. likovne kulture, OŠ Grabrik

 

Tako je ponovno nastala izložba u suradnji s Gradskim muzejom Karlovac i učenicima OŠ Grabrik. Pod mentorstvom profesorice Ivane Maradin opet se na satovima likovne kulture i keramičke grupe osmišljavalo i kreiralo, oblikujući glinom. Ovog puta motiv je bilo drvo koje simbolički predstavlja parkove i zelene površine grada Karlovca ili bilo kojega drugog grada. Učenici su modelirali keramičku pločicu s motivom drveta linijski i plošno istanjenom masom, te istražujući plastičku teksturu. Svaki učenik je oblikovanjem u terakoti i bijeloj glini stvarao vlastito drvo koje je njemu bitno i prepoznatljivo, jer je najveće, najstarije, najljepše daje lijepi hlad, pogodno je za igru, ugodno za šetnju, mirisno te ugodno oku. Svaki rad (drvo) je individualna priča učenika, a zajedničkom prostornom instalacijom priča priču o gradu Karlovcu, gradu parkova, drvoreda, platana i divljih kestena,nizovima jablanova na obalama rijeka, bezbrojnim grmovima i mirisnim plodovima.

 

Lipa, javor, jablan, katalpa, breza, čempres, tisa, zelenika i mnoge druge vrste drveća našle su se tako u mislima djece i zauzela mjesto u zajedničkoj prostornoj instalaciji. Primjer je to dobre korelacije likovne kulture s prirodom, biologijom i poviješću jer smo tijekom kreiranja glinenih pločica razgovarali o vrstama drveća, gdje se nalaze, koji su zeleni dijelovi našega grada povijesno važni poput stoljetnih platana u Marmontovoj aleji, Vrbanićeva perivoja, drvoreda divljih kestena u Promenadi, Arboretuma šumarske škole, tamarisa u karlovačkim šančevima te mnogim drugim zelenim nasadima. Izvedenom i postavljenom prostornom instalacijom željeli smo osvijestiti kod djece koliko je uz urbanističko planiranje te očuvanje graditeljske kulturne baštine bitno i hortikulturno nasljeđe. Sustavna briga oko gradskih zelenih površina te planiranje i oblikovanje drvoreda, parkova, šetališta, promenada i trgova bitan je dio brige o gradu koji se također treba njegovati od najmlađih dana. Urbani krajolik jednom gradu daje kulturni identitet koji se stoljećima gradi i čuva za buduće naraštaje. Izložbom pod nazivom „Sve drveće grada“ u suradnji s Gradskim muzejom Karlovac završavamo našu školsku godinu uz čestitke našem gradu 439. rođendana sa željom da nam uvijek bude grad koji svojim zelenilom usrećuje sve građane i svakog posjetitelja. Izložba će biti otvorena tijekom cijelog ljeta.

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Vertikalni vrtovi: spoj dizajna, ekologije i praktičnosti

Četiri članice Udruge studenata krajobrazne arhitekture (Katarina Celija, Lucija Jelavić, Nikolina Martinec i Doroteja Matić) u sklopu #PLAC-a održanog na Britanskom trgu predstavile su svoj zajednički rad: vertikalni vrt. Riječ je o trendu koji je u svijetu prisutan već neko vrijeme, a dobro je prihvaćen jer vertikalni vrtovi na praktičan i kreativan način približavaju prirodu čovjeku u urbanim sredinama.

Design District Zagreb: kultura i poduzetništvo na nov način!

Jučer je započeo drugi po redu Design District Zagreb, festival koji kroz umrežavanje i suradnju sudionika lokalne kreativne scene i kroz oživljavanje brojnih neiskorištenih prostora želi potaknuti stvaranje tzv. kreativne zone Martićeva. Riječ je o multidisciplinarnom projektu kojim se nastoji razviti kulturna, obrtnička i manufakturna proizvodnja u kvartu te tako iz tradicionalne ekonomije krenuti prema kreativnoj, održivoj i inovativnoj ekonomiji.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Ana Šobat, Martina Kosec, Jurana Linarić, Emina Mijatović, Zdenka Bilušić, Dijana Nazor
udzbenik
ALISON MARIĆ, DRAGANA PALČIĆ