eTwinning projekt „Good food, Good mood” – učenje engleskog jezika kroz hranu, kreativnost i digitalne alate | Profil Klett

04. svibanj 2026.

eTwinning projekt „Good food, Good mood” – učenje engleskog jezika kroz hranu, kreativnost i digitalne alate

avatar
Autor: Ana Škrobo

Učenice 6. i 8. razreda Osnovne škole Josip Kozarac iz Soljana koje pohađaju izvannastavnu aktivnost English Club s nastavnicom engleskog jezika Adrijanom Roždijevac tijekom školske godine 2025./2026. sudjelovale su u međunarodnom eTwinning projektu „Good food, Good mood”. U projektu su sudjelovale škole partneri iz Portugala, Ukrajine i Litve, a glavni cilj projekta bio je razvijati jezične vještine učenika na temu hrane, poticati kreativnost i međunarodnu suradnju te unaprijediti digitalne kompetencije uporabom različitih digitalnih alata.

Projekt je učenicima omogućio aktivnu uporabu engleskog jezika kroz brojne zanimljive aktivnosti povezane s hranom, kulturom i tradicijom država partnera. Učenici su tijekom projekta razvijali komunikacijske vještine, učili o sigurnosti na internetu, surađivali s vršnjacima iz drugih država, izrađivali digitalne sadržaje korištenjem raznih digitalnih alata (Canva, Padlet, Book Creator, Bitmoji, ChatterPix, Coggle, Wordwall, LearningApps, Kahoot, Genially, Jigsaw Planet, NightCafe AI Art Generator i Microsoft Copilot Creator) i upoznavali nacionalna jela te običaje drugih zemalja.

Projekt je bio podijeljen u šest izazova, odnosno, tematskih modula, no prije toga su uslijedile uvodne aktivnosti tijekom kojih su učenice raspravljale o pravilima sigurnog ponašanja na internetu i pravilima lijepog ponašanja u online okruženju (netiquette) te su izradile digitalne plakate i umne mape koristeći alate Canva i Coggle.

Učenice su predstavile sebe i svoju najdražu hranu koristeći aplikacije Bitmoji i ChatterPix, a kao maskotu tima izabrale su slavonski kulen („Kulenko” the Slavonian kulen). Logo maskote s tradicionalnim slavonskim obilježjima i hrvatskom zastavom kreativno je izradila učenica Maša A. iz 8. razreda. Kako bi se ostali učenici u projektu bolje upoznali s našom maskotom, učenice su izradile i informativni plakat u Canvi. Uvodni video našeg tima (Team 3) možete pogledati na sljedećoj poveznici:  https://bit.ly/TeamCroatiaIntroVideo.  

U sklopu projekta učenice su tijekom listopada obilježile Europski tjedan programiranja (EU Code Week) i Svjetski dan hrane (World Food Day) sudjelujući u aktivnosti „Let’s code food!”. Kroz unplugged kodiranje izrađivale su pixel art crteže hrane, voća i povrća te istraživale zanimljive činjenice o različitim namirnicama, čime su na zabavan način povezale programiranje, engleski jezik i važnost zdrave prehrane. Aktivnost je okupila škole partnere iz Portugala, Ukrajine i Litve, kao i još 95 škola diljem Europe u sklopu „Code Week 4 All” izazova. Radove učenika možete pogledati na zajedničkoj Padlet stranici na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/LetsCodeFood.

Tijekom studenoga učenice su izrađivale kreativne i domišljate zagonetke o različitim vrstama hrane koje su odabrale škole partneri. Samostalno su osmišljavale i pisale zagonetke na engleskom jeziku o voću, povrću, žitaricama i proteinima, snimale audiozapise, crtale hranu i značenje idioma povezanih s prehranom te izrađivale digitalne igre u alatima Wordwall i LearningApps. Video s radovima učenica dostupan je na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/FoodRiddlesTeamCroatia

Tijekom prosinca glavni zadatak bio je odabrati pjesmicu o hrani i na temelju nje osmisliti digitalnu igru. Naše učenice odabrale su pjesmu „Yum Yum World Foods” koja predstavlja hranu iz različitih dijelova svijeta. Istražile su hranu koja se spominje u pjesmi (sushi, bibimbap, tanghulu, pad thai, pho, taco, baklava, churro, macaron i shakshuka) te su o svakoj vrsti hrane napisale kratke opise. Na temelju prikupljenih materijala učenice su u alatu Genially izradile digitalnu escape room igru „World Foods”, dostupnu na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/WorldFoodsEscapeRoom

U siječnju su učenice istraživale zanimanja povezana s hranom i surađivale s partnerima na pisanju i snimanju intervjua. Naš tim imao je zadatak proučiti koje su obaveze poljoprivrednika i smisliti pitanja za intervju, ali i detaljno odgovoriti na pitanja o pekaru i svakodnevnim izazovima s kojima se susreće na poslu, kao i snimiti razgovor s nutricionistom kojeg su zajednički napisali učenici iz Portugala i Ukrajine, a za koji su dobile pohvale za pravilan i tečan izgovor na engleskom jeziku. Intervju i audiozapis dostupni su na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/NutritionistInterviewTeam3

Tijekom veljače i ožujka učenice su istraživale i predstavljale tradicionalnu slavonsku kuhinju te upoznavale nacionalna jela država partnera u projektu. Koristeći Canvu izradile su digitalni jelovnik, infografiku i videozapis u kojima su predstavile poznata slavonska jela poput čobanca, pilećeg paprikaša, punjenih paprika, šarana na rašljama, knedli sa šljivama, makovnjače i orahnjače, kao i tradicionalne suhomesnate proizvode poput kulena, kobasice, slanine i čvaraka te pića poput šljivovice i domaćih sokova od bazge i višnje.

Osim navedenog, učenice su pripremile i Kahoot kviz te Wordwall aktivnosti o slavonskoj hrani za ostale sudionike projekta. Kroz zajedničke aktivnosti i proučavanje digitalnih materijala partnera učenice su upoznale bogatstvo nacionalnih kuhinja Portugala, Ukrajine i Litve te povezale hranu s kulturom, tradicijom i načinom života različitih zemalja. Video o slavonskoj hrani dostupan je na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/SlavonianFoodVideo.  

Zadnji modul projekta posvećen je ugroženim i zaštićenim životinjskim vrstama i učenici su tijekom ožujka imali zadatak izraditi infografiku o odabranoj životinji u digitalnom alatu po želji. Naše učenice su odabrale izraditi informativni plakat u Canvi o sredozemnoj medvjedici koja obitava u našem Jadranskom moru i koja se nalazi na IUCN-ovom crvenom popisu ugroženih vrsta. Učenice su izradile i Kahoot kviz o „morskom čoviku” kako ju od milja zovemo na našim prostorima i potaknule ostale sudionike u projektu da nauče nešto više o njenom staništu, broju jedinki, prehrani, ponašanju, izgledu, životnom vijeku i razlozima zbog kojih je ugrožena vrsta.

Kako bi zaokružili cjelogodišnji rad na projektu, tijekom travnja izrađen je završni e-portfolio u alatu Genially sa svim projektnim aktivnostima, fotografijama i zajedničkim radovima učenika: https://bit.ly/GoodFoodPortfolio. Učenice English Cluba uredile su i školski pano s najvažnijim projektnim aktivnostima.
U završnoj evaluaciji učenici i učitelji vrlo su pozitivno ocijenili projekt, a kao najzanimljivije aktivnosti izdvojili su suradnju s partnerima, izradu digitalnih materijala, igranje edukativnih igara o hrani i korištenje različitih digitalnih alata. Učenicama su dodijeljene potvrde za aktivno sudjelovanje u projektu, a svi projektni radovi i aktivnosti dostupni su na Padlet stranici našeg tima https://bit.ly/GoodFoodSoljani, kao i na suradničkom Padletu https://bit.ly/CollabPadletGF.

Autor: Adrijana Roždijevac, prof. engleskog jezika i filozofije, učitelj savjetnik

Osnovna škola Josip Kozarac, Soljani

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

It's Halloween, it's Halloween!

Praznik Halloween slavi se uvečer 31. listopada, kako i govori njegov naziv, skraćenica od All Hallows’ Evening, noći uoči Svih svetih. Rasprostranjeno je mišljenje da su mnoge tradicije Halloweena potekle od keltskih žrtvenih obreda, naročito od drevnog keltskog festivala Samhain (izgovara se sah-win), što je stari irski naziv za svršetak ljeta. Samhain se slavio 1. studenog u Irskoj, Škotskoj i na otoku Man, a obilježavao je kraj žetve i početak nove godine.

Job shadowing u Estoniji

glavni trg u gradu Võru

Nastavnica Ruth Nommik bila je domaćin kolegici iz Hrvatske, Dajani Jelavić, nastavnici engleskog jezika iz srednje škole Jure Kaštelan u Omišu kojoj je spremno otvorila vrata svoje učionice te s njom podijelila svoju svakodnevicu.

 

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
David King, Susan Lowe, Louise Pile
udzbenik
Kristina Čajo Anđel, Ankica Knezović
udzbenik
Marinko Uremović, (Daška Domljan)