Treća mobilnost učenika sudionika Erasmus+ Akreditacije na Siciliji | Profil Klett

15. listopad 2024.

Treća mobilnost učenika sudionika Erasmus+ Akreditacije na Siciliji

Autor: Helena Gustović Ljubić

Učenici I. osnovne škole Bjelovar Katija Borovec, Arian Broz, Dorian Ćuić, Leon Krčma, Lara Kuzminović i Domagoj Pavlić te njihove učiteljice Helena Gustović Ljubić, Jela Galunić i Petra Turković sudjelovali su u trećoj mobilnosti u sklopu Erasmus+ Akreditacije u gradu Messini na Siciliji.

Mobilnost se odvijala u razdoblju od 30. 9. do 5. 10. 2024., a svrha posjeta partnerskoj školi I.I.S. Verona Trento bila je razvijati vještine, znanja i stavove učenika s ciljem povećanja tolerancije spram drugih i drugačijih te sprečavanje ksenofobije. Osim učenika naše škole, partnersku školu u Messini su posjetili i učenici iz Njemačke, Portugala i Estonije. Tijekom petodnevnog posjeta učenici su sudjelovali u mnogobrojnim aktivnostima i radionicama s ciljem sprečavanja ksenofobije, ali i upoznavanja s prirodnim ljepotama, kulturom i običajima Sicilije.

Učenici su dio pripreme odradili prije polaska te su održali prezentaciju kojom su predstavili istraživanje i opažanja na temu ksenofobije u svojoj domovini. Video prezentacijama i različitim radionicama su učenici, raspravljajući međusobno, osvijestili različite poglede na ksenofobiju i razmišljali o alternativnim pristupima borbi protiv iste. Posljednjeg, petog dana, imali su čast sudjelovati u aktivnostima koje je organizirala „Tèria association“, a koje su bile usmjerene na osnaživanje mladih da slijede svoje snove. Mladić iz Gane podijelio je s potresnu priču o svojem životu i razlozima zbog kojih je morao napustiti svoj dom. Riskirajući svoj život, putovao je devet mjeseci da bi došao na Siciliju i započeo sa životom u kojem su mu omogućena prava na slobodu, rad i napredak.

Učenici su također imali priliku sudjelovati u brojnim kulturološkim aktivnostima. Posjetili su Regionalni muzej u Messini („Museo Regionale di Messina“). Igrajući Treasure Hunt na zabavan i aktivan način su upoznali Messinu. S visinom od oko 3329 metara, Etna je najviši je vulkan u Europi i jedan od najviših aktivnih vulkana na svijetu, a naši učenici i učiteljice imali su priliku popeti se na jedan od njegovih kratera. Nakon istraživanja Etnе, putovali su do predivnog gradića Taormine i uživali u živopisnoj atmosferi i prelijepim ulicama koje su ih dovele do Grčkog teatra - simbola Taormine. Na tom prekrasnom mjestu, sudionici su primili priznanja za sudjelovanje na ovom projektu.

Tijekom boravka na Siciliji, učenici su bili smješteni u obiteljima svojih vršnjaka iz Messine te su tako mogli upoznati njihov način života i kulturu iz prve ruke. U stalnoj komunikaciji s vršnjacima iz drugih partnerskih zemalja, koristili su engleski jezik i razvijali komunikacijske kompetencije. Ova mobilnost bila je prilika i za pomicanje vlastitih granica, učenje o drugima, ali i o sebi. Usvojena znanja i vještine sudionici će iskoristiti za poticanje pozitivnih promjena u našoj školi i okruženju, a prijateljstva ostvarena na ovom međunarodnom projektu čuvat će kao neprocjenjivu vrijednost i poticaj za daljnji osobni rast i napredak.

Autorice članka: Petra Turković i Jela Galunić,
diplomirane učiteljice, I. osnovna škola Bjelovar

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Dan škole: Učimo mi kroz poduzetništvo svi!

U Osnovnoj školi Vinica, 24. travnja nastava se odvijala u kreativnom i aktivnom tonu. Obilježili smo Dan škole drugačijim oblikom nastave koja je tog dana pružila mnogo više od tradicionalnog učenja. Već 5. godinu za redom obilježavamo taj dan Kvizom znanja za učenike 7. razreda te predstavljanjem Markovog sajma kojim potičemo i razvijamo dječju maštu, kreativnost i poduzetništvo.

 

I'm game! - Uzbudljiva radionica društvenih igara: učenje i zabava kroz engleski jezik

Ova inovativna radionica pružila je učenicima priliku da razvijaju svoje jezične vještine dok su istovremeno uživali u timskom radu i zabavi. Prije samog igranja društvenih igara, učenici su se upustili u analizu primjera i pravila za korištenje glagola "used to". Kroz primjere i razgovor o svojim omiljenim društvenim igrama, igrama iz djetinjstva te kroz opisivanje svojih najdražih igara, učenici su aktivno sudjelovali u procesu učenja.

Obilježimo Europski dan jezika zajedno

Odlukom Vijeća Europe 26. rujna obilježava se i naglašava važnost europske mnogojezičnosti. Europa zaista posjeduje iznimno jezično bogatstvo. Na našem kontinentu govori se preko šezdesetak različitih jezika i dijalekata. Važnost njihovog očuvanja naglašava i Europska unija ne samo simbolično riječima i obilježavanjem svakog rujna, nego i djelima: EU nije izabrala službeni jezik/jezike komunikacije, nego prihvaća sve jezike svojih članica kao službene jezike Europske unije.

 

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Kristina Čajo Anđel, Daška Domljan, Ankica Knezović, Danka Singer
udzbenik
Nina Rezo, (Daška Domljan)