Ekologija, turizam, ekološki turizam | Profil Klett

02. lipanj 2020.

Ekologija, turizam, ekološki turizam

avatar
Autor: Mila Kokotović

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu. Obilježavanjem Dana zaštite okoliša diljem svijeta nastoji se upozoriti na glavne okolišne probleme te omogućiti svima da shvate svoju ulogu i odgovornost u djelovanju s ciljem održivog razvoja našeg okoliša.

 

Uz rastući utjecaj medija na naše potrošačke potrebe, ubrzani ritam života i napredak tehnologije, postupno gubimo dodir s okolišem i prirodom. Kako bismo nadoknadili propušteno, dajemo sve od sebe, čekamo vikende da odemo u šumu, na planinu, prošetamo uz rijeku ili more. Sve smo svjesniji i savjesniji, bez sumnje. Izletnici nose svoj otpad iz šume, proljetnice se više ne beru bjesomučno i nemilosrdno. Pazi se i na izvore i potoke. Odmarališta i planinarske kućice održavaju se i čiste. Je li to dovoljno?

 

Osim smeća i industrije, postoje i druga zagađenja. Zagađenje bukom, svjetlosno zagađenje, masovna izgradnja u prirodnim oazama, prevelik broj posjetitelja i izletnika na određenome mjestu. I za ove probleme postoje promišljena i praktična rješenja. Sve se više uvodi javna rasvjeta s minimalnim svjetlosnim zagađenjem koja ne ometa mir ljudima i pticama. Pravila o buci sve su oštrija i sve se bolje provode.

Ipak, jedan problem ostaje izražen. Kao izrazito turistička zemlja koja, nažalost, sve više ovisi o bogatoj turističkoj, a sve manje o bogatoj poljoprivrednoj žetvi, Hrvatska može postati ekološki osjetljiva.

Narušena je prirodna ravnoteža oko naših najljepših prirodnih bisera.

Upozoravaju nas na to i međunarodne institucije, no i sami smo svjesni zamke zvane hiperturizam.

 

Biti ekološki osviješten, a još i uživati, divota!

 

Pravi je odgovor na te opasnosti cjelogodišnji turizam, a ne izrazito sezonski kakav je danas. Što možemo učiniti? Svatko od nas, domaćih turista, može biti aktivan u oživljavanju naših izletišta i parkova tijekom cijele godine. Proljeća i jeseni na moru spadaju u kategoriju nezaboravnih. Zimovanja u šumama Gorskoga kotara liječe dušu, a šetnje uz bistre ličke rijeke čine svako godišnje doba jedinstvenim. Ne zanemarimo ni činjenicu da je taj užitak izvan sezone povoljniji.

Biti ekološki osviješten, a još i uživati, divota.

Za razbibrigu u posljednjim tjednima ove školske godine ponudite učenicima morsku osmosmjerku koju možete preuzeti u prilogu članka, a priču Morska pobuna iskoristite za provjeru sadržaja iz hrvatskoga jezika.

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Malim tragovima iz školskih klupa u svemirske visine

Pri planiranju takvih projektnih sadržaja brojne sate posvetim osmišljavanju aktivnosti koje će djeci biti nove, a opet prepoznatljive, originalne, a ujedno i provedive, a poruke koje proizlaze aktualne, ali i svevremenske.

Sve te sadržaje potrebno je vješto povezati s ishodima pojedinoga nastavnog predmeta i međupredmetnih tema uključenih u Kurikulum.

(Potencijalno) darovito dijete u razredu

Puno je definicija, različitih mišljenja i odgovora na to što je 'darovitost'. Smjernice za rad s darovitom djecom i učenicimima (2022.) navode da su kod darovitog djeteta/učenika utvrđene iznadprosječne opće intelektualne sposobnosti i/ili specifične sposobnosti, visok stupanj kreativnosti i motivacije te dosljedno postizanje izrazito iznadprosječnih postignuća i/ili uradaka u jednom ili više područja.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Barišić-Lazar Gordana
udzbenik
Gordana Ivančić, Maja Križman Roškar, Damir Tadić
udzbenik
Vesna Marjanović, Andrea Škribulja, Marina Gabelica, Renata Gredelj