Zahvalnost suncu, pjesnicima i umjetnicima | Profil Klett

14. listopad 2019.

Zahvalnost suncu, pjesnicima i umjetnicima

avatar
Autor: Ivana Maradin

PJESMA O ČOVJEKU I SUNCU

 

Zaogrnuv tamni plašt,

Čekat ću osvitak dana.

 

I poći zatim na pute daleke:

Kroz dozrela polja i livade zelene,

Preko voda, planina, dolina

Do devetoga brda.

 

A Sunce još neće

Planuti na mene!

 

No kad stupim na vrh,

Izaći će Sunce, veliko, sjajno,

I zaliti mene, Vječnoga Bježača,

Srebrnim i zlatnim zrakama.

 

Pružit će se moja sjenka

Duboko.

 

Stajat ću na vrhu dugo, dugo, dugo.

 

Sunce će me milovati blagim rukama.

A ja ću biti na vrhu sam.

Zaviknut će grlo moje Suncu:

Pobijedio sam mrak,

Savladao sam žalost...

Sad sam radostan, jak.

Vječan sam kao i ti, Sunce!

 

Najzad ću početi da se spuštam, lagano,

S vrha u dolinu.

Sunce će me pratiti neprestano.

 

Moja će sjenka bivati sve manja,

Sve tanja:

Nestajat će me, polako, u dolu.

Pa ću se okrenuti vječitom Suncu

I pogledati na vrh:

Ugledat ću Drugoga čovjeka

Gdje ide mojim stopama;

Čovjeku ću se nasmijati,

A Suncu šapnuti, malen:

Tko može s tobom, Sunce?

 

Nestat će mene

I moje sjene

U dolini mraka.

                         Dragutin Tadijanović

 

Zahvalnošću prema suncu i željom za toplinom koja nam izmiče s dolaskom jeseni slavimo hrvatske pjesnike i obilježavamo Mjesec hrvatske knjige.

Kada je nastala prva slika ili crtež?

 

Već je odavno Leonardo da Vinci u svom Traktatu o slikarstvu utvrdio da se prva slika sastojala samo od jedne linije oko čovjekove sjene koju je sunce stvaralo na zidovima. Uz priče o pećinskim, prapovijesnim crtežima, i ovo može biti jedan od odgovora učenicima na njihova znatiželjna pitanja o tome kada je nastala prva slika ili crtež.

 

Tako im postaje vrlo jasna uloga prirode i prirodnih pojava u stvaranju svijeta, ali i umjetnosti i likovnih pojmova. Leonardo da Vinci imao je izvanrednu sposobnost istraživanja i međusobnog povezivanja različitih područja, a u središtu njegove pozornosti upravo je bila priroda - životni i prema mišljenju nekih najveći umjetnički pokretač. Koliko čovjek oblikuje prirodu, toliko i priroda oblikuje njega te je svjestan njezine moći i veličine.

I ne čudi stoga da mnogi umjetnici, bilo pjesnici, slikari ili glazbenici, inspiraciju traže upravo u prirodi, primjerice impresionisti koji su nastojali prikazati prirodu u njezinu kretanju od izlaska do zalaska sunca, poput slike Claudea Moneta iz 1872. godine Impresija, izlazak sunca.

Inspirirani motivom sunca

 

Na satu Likovne kulture sunčeva svjetlost osnova je za prepoznavanje boja, pri čemu počinjemo učiti o bojama, njihovu spektru i odnosima. I kada govorimo o crtežu, uspoređuje se sa svjetlošću koja ocrtava čovjekovu sjenu i stvara prvi crtež. Sunčevom pojavom objašnjavamo i crtež i plohu i boju, osnovne elemente likovnog komponiranja.

A kao ljudsko biće željno topline, pokušavamo se sa suncem povezati vizualno, ali i duhovno.

Motivom sunca, u slikarskoj tehnici pastela, učenici proučavaju postojanost boje i spektra izražavajući vizualni doživljaj u potpunoj apstraktnoj formi. Stereotipni prikaz, krug sa zrakama (kako djeca često crtaju) u ovom je slučaju zamijenjen raznolikim apstraktnim rješenjima. Različita apstraktna sunca poslužila su nam za uređenje naše škole.

 

Pjesma o čovjeku i Suncu Dragutina Tadijanovića bila je poticaj za rad osmašima i sedmašima u crtačkoj tehnici te je svaki učenik ilustracijom prikazao svoje viđenje pjesme, razmišljajući o linearnom komponiranju, obrisnim i teksturnim linijama, odnosu ploha i vrstama likovne kompozicije.

Motiv koji otvara mnoštvo pitanja za poticanje razgovora s učenicima

 

Razgovarali smo o likovnom komponiranju, ali i o čovjeku, njegovu odnosu prema prirodi, o ugodi ili neugodi sunčeve topline, o ljepoti njegove svjetlosti, o suncu kao pokretaču života, o spektru boja i njihovu utjecaju na raspoloženje, sunčevoj snazi, sjenama, doživljaju pjesme, o pjesniku, o Dragutinu Tadijanoviću, najtoplijem i najsretnijem danu, ljepoti izlaska i zalaska sunca, o impresionistima, o Sunčevu sustavu...

Sve su to nevidljivi razgovori tijekom procesa rada, a konačni rezultat vidljiv je samo onima koji primijete rad na školskim hodnicima, pokušavajući shvatiti dječju maštu i važnost likovnog izražavanja.

Kada čitate knjigu ili pjesmu, sjetite se pogledati i pokušajte upamtiti tko je slikom ili crtežom opisao riječi.

Taj se umjetnik zove ilustrator, onaj tko „čovjeka sjenom prikazuje, a sunce spektrom boja, nebo teksturom“ te tako ispriča priču.

Galerija: 

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja