I ove godine, Valentinovo | Profil Klett

10. veljača 2017.

I ove godine, Valentinovo

avatar
Autor: Mihaela Blagaić Kišiček

Jeste li znali da je Valentinovo drugi po redu najčešće slavljeni praznik u svijetu nakon Nove godine? S ljubavlju je taj dan prvi povezao Chaucer, a danas najviše čestitki dobivaju - učitelji! Saznajte više u našem članku i potražite materijale u Metodičkom kutku.

 

Tko je bio sv. Valentin?

 

Katolička hagiografija poznaje tri sveta Valentina. Najpoznatiji od njih živio je u Rimu u 3. stoljeću, a jedini pouzdani podatak o njemu kaže da je 14. veljače pokopan uz Viu Flaminiju. To je bilo dovoljno da ga Papa Gelazije uvrsti u katolički kalendar u 5. stoljeću. Sve ostalo je legenda, koja je s vremenom postala toliko popularna da se prepričava kao činjenica. Prema legendi, rimski je Valentin kao svećenik djelovao u kršćanskoj zajednici u Rimu, obavljajući među ostalim i vjenčanja vojnika i njihovih dragana. Budući da su ta vjenčanja u to vrijeme bila protuzakonita jer je car Klaudije, smatrajući kako brak i obitelj loše utječu na rad vojnika, vojnicima zabranio ženidbu, Valentin je zatvoren, mučen i ubijen. Legenda je s vremenom obogaćena i detaljem koji kaže kako je Valentin u zatvoru izliječio kćer svog čuvara, u koju se zatim i zaljubio. Prije smrti, napisao joj je pismo u čijem je potpisu stajalo „od tvog Valentina“; fraza koja će postati standardni dio valentinovskog repertoara („from your Valentine“).

Iako je ova legenda prvi put objavljena u pisanom obliku u 5. ili 6. stoljeću, 14. veljače još se dugo, sve do kasnog srednjeg vijeka, neće povezivati s ljubavlju.

Proslava Valentinova često se povezuje i s drevnim rimskim festivalom plodnosti, Luperkalijama, koje su se obilježavale između 13. i 15. veljače.

Počelo je s Chaucerom

 

Srednji je vijek njegovao kult dvorske ljubavi pa nije neobično da je upravo u ovom razdoblju Dan sv. Valentina poprimio romantične konotacije koje se i danas uz njega vezuju. Počelo je u kasnom srednjem vijeku u krugu okupljenom oko engleskog pjesnika Geoffreyija Chaucera, uz koga se vezuje prvo poznato spominjanje Valentinova u kontekstu romantične ljubavi. Radilo se o dva stiha iz njegove pjesme Parlement of Foules (1382):

 

For this was on seynt Volantynys day
Whan euery bryd comyth there to chese his make.

 

(For this was on Saint Valentine's Day,

when every bird cometh there to choose his mate.)

 

Naime, u srednjem se vijeku u Engleskoj vjerovalo kako sezona parenja nekih ptica počinje 14. veljače, što je dalo dodatni poticaj za započinjanje Valentinovske ljubavne tradicije.  U 15. su se stoljeću pojavili prvi prigodni stihovi, a najstarije poznate napisao je vojvoda od Orleansa svojoj ženi dok je sjedio zatvoren u londonskoj tamnici. Već u 16. stoljeću, Valentinovo spominje i Shakespeare u Hamletu:

 

To-morrow is Saint Valentine's day,
All in the morning betime,
And I a maid at your window,
To be your Valentine.

(Hamlet, Čin IV., Scena 5.)

Valentinovo u Engleskoj i Americi

 

U narednim će se stoljećima Valentinovo u Engleskoj, a zatim i u Americi, razviti u punokrvni praznik koji i danas ima veliku važnost, kao tradicija, ali i u financijskom smislu.

U Engleskoj je već u 17. stoljeću uobičajeno da prijatelji i ljubavnici iz svih društvenih slojeva izmjenjuju kratke prigodne poruke, tzv. valentines. U 19. stoljeću počinju se slati i prve čestitke poštom, što je omogućilo slanje anonimnih čestitki, ali i  pojavu sočnih stihova neuobičajenih za inače puritansku viktorijansku Englesku. Paralelno, Valentinovo je postalo nacionalni praznik i u Americi, a čestitke ukrašene pravom čipkom i vrpcama postale su pravi hit s obje strane Atlantika.

U 20. stoljeću, čestitkama su se pridružili i drugi darovi, ponajprije cvijeće i čokolade, pa je Valentinovo postalo dan velike zarade za cvjećare i proizvođače čokolada širom svijeta, a vole ga i parfumerije i zlatarnice.

U Americi je Valentinovo jedan od najpopularnijih praznika, i slavi se kao dan ljubavi općenito, ne samo kao dan zaljubljenih. Čak polovicu čestitki koje se godišnje pošalju u Americi (ukupno gotovo 200 milijuna čestitki!), dobivaju različiti članovi obitelji, npr. roditelji i djeca, a zanimljivo je da najviše čestitki dobivaju učitelji.

Čestitka za Valentinovo iz 19. stoljeća. Dizajn potpisuje Esther A. Howland, koja je svoj nadimak „A Mother of the Valentine“ zaslužila jer je prva u Americi počela s masovnom proizvodnjom valentinovskoh čestitki, koje je ukrašavala pravom čipkom, vrpcama i prizorima u boji.
Valentinovo u nastavi

 

Izrada čestitki povodom Valentinova obavezna je aktivnost u svim osnovnim školama u Americi i Engleskoj. Čestitke se izrađuju za sve članove obitelji, prijatelje i učitelje, često sadrže stihove i obično se ne potpisuju. U učionice se za tu prigodu postavi posebna kutija omotana prigodnim papirom u koju djeca ubacuju svoje čestitke koje drugi zatim nasumce izvlače.

Ideje i nastavne materijale i za vaš sat posvećen ovom prazniku potražite u našem Metodičkom kutku:

 

3. razred

4. razred

5. razred

6. razred

7. razred

8. razred

 

 

(Izvori korišteni u pisanju članka: wikipedia.com, history.com)

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Dan zahvalnosti

Blagdanski stol

Bliži se Dan zahvalnosti, praznik koji se u Sjedinjenim Američkim Državama slavi četvrti četvrtak u studenom. Saznajte kako je praznik nastao, kako se obilježava te što se toga dana nalazi na blagdanskom stolu. Pripremili smo vam zanimljivo štivo koje uključuje utakmice američkog nogometa, pomilovane purane, Crni petak, ali i pogled indijanskog stanovništva na drugi najpopularniji američki blagdan nakon Božića.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Marinko Uremović, (Daška Domljan)
udzbenik
Nina Rezo, (Daška Domljan)