Neobjavljeni Teslin intervju iz 1899. godine | Profil Klett
Naslovnica časopisa Time iz 1931. godine

Naslovnica časopisa Time iz 1931. godine

24. lipanj 2016.

Neobjavljeni Teslin intervju iz 1899. godine

Autor: Ivona Ivanišević

Što je slavni Nikola Tesla otkrio o sebi, svom radu i razmišljanjima,
u nikad objavljenom intervju iz 1899. godine s američkim novinarom?

Tesla u svom laboratoriju u New Yorku 1896. godine
Tesla u svom laboratoriju u New Yorku 1896. godine
Ispred svog vremena

Jedan od najpoznatijih hrvatskih znanstvenika, genij i inovator Nikola Tesla svojom nam je inovativnošću pokazao kako jedan čovjek uvelike može utjecati na povijesna zbivanja i ljudsku svakodnevicu. Zbog svojih brojnih izuma i inovacija, nevjerojatno naprednih ideja poput one o bežičnom prijenosu električne energije i fantastičnih izuma koji su u potpunosti promijenili tijek industrijskog razvoja poput elektromotora, Tesla je danas jedan od najutjecajnijih umova svih vremena.

Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu
Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu
Neobjavljeni intervju

U intervjuu koji je s Teslom vodio američki novinar John Smith 1899. godine, Nikola Tesla se otkriva kao iznimno zanimljiv čovjek, neobičnog karaktera i vrlo originalne osobnosti, ali i kao filozof koji promišlja prirodu svemira i vjere. Između ostaloga, u to vrijeme ga je američka javnost percipirala kao ludog znanstvenika, često i zbog njegovih vrlo radikalnih izjava i razmišljanja o tadašnjem čovječanstvu. Tesla je u intervjuu koji nikada nije bio objavljen javno izrekao da, prema njegovom mišljenju, čovječanstvo uopće nije spremno za velika djela i veliku dobrotu. Naglasio je da smatra da je sve oko nas i u svemiru zapravo svjetlosna energija koja je prvotno u doba nastanka svemira stvorila materiju. U intervju je Tesla iznio i svoja razmišljanja o neotkrivenim potencijalima čovjeka i velikoj snazi pozitivnih uvjerenja te snazi vizualizacije. Smatrajući ljudsko tijelo savršenom mašinom, Tesla je progovorio i o važnosti brige za tijelo, za koje se moramo brinuti i putem hrane koju jedemo i osiguravajući si dovoljno sna. U Intervjuu je iznio i da je sam uspio u potpunosti ovladati spavanjem te da se budi u vrijeme koje točno sebi odredi nakon točno određenog broja sati sna. Inače je spavao vrlo malo i često je u snovima otkrivao rješenja za svoje izume. Podijelio je s javnošću i neke detalje svog djetinjstva provedenog u Lici kao i činjenicu da je već s dvanaest godina bio siguran da će jednoga dana posjetiti i vidjeti slapove Niagare.

Najpoznatija fotografija Nikole Tesle
Najpoznatija fotografija Nikole Tesle
Tesline tajne osobine

Pitanja američkog novinara otkrila su i Teslinu nježnu stranu. Otkrio je da je iznimno sentimentalan prema pticama koje obožava i to zbog njihovih krila, koja simbolično prepoznaje i u svakom čovjeku. Razloge svog celibata pronašao je u tome što smatra da ga samoća osnažuje, da hrani i ojačava njegov duh i intelekt. Uz to, Tesla je otkrio kako njeguje i cijeni veliko prijateljstvo s američkim književnikom Markom Twainom te da mu je omiljena knjiga Goetheov Faust. Posebno je naglasio važnost entuzijazma i imaginacije u čovjekovu životu, kao i njegovog vlastitog rada i istraživanja koji su mu donosili veliku sreću i neopisivo zadovoljstvo.

Teslin intervju u cijelosti možete pročitati ovdje. (LINK http://themindunleashed.org/2015/05/this-interview-with-nikola-tesla-from-1899-reveals-his-extraordinary-personality.html)

 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Refleksija o protekloj školskoj godini – izazovi, napredak i kojim putem dalje

Samorefleksija?

Samorefleksija nastavnika najbolji je način za analizu i procjenu vlastite nastavne prakse. Vrijeme za samorefleksiju nije uzalud potrošeno vrijeme. Time zapravo skraćujemo put do zaključaka što je našu nastavu učinilo uspješnijom i sprečavamo ponavljanje onoga što nije bilo učinkovito. Refleksija se može činiti na različite načine, važno je samo postaviti prava pitanja. Evo nekih prijedloga:

Karikatura kao povijesni izvor

Primjeri korištenja karikatura u udžbeniku Zašto je povijest važna? 4

Karikatura je u svojim početcima bila namijenjena zabavljanju umjetnika i elite da bi se u 18. i 19. st. umnažanjem u tiskanim medijima počela povezivati sa širokim slojevima društva. Kako je stanovništvo uglavnom bilo nepismeno, nije postojala prepreka za razumijevanje karikature jer se poruka prenosi crtežom. Mali broj karikatura sadrži tekst, no u tome se slučaju radi o jednoj ili dvije rečenice. Za razvoj karikature od velikoga je značaja bila pojava humorističnih i satiričnih časopisa.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Anita Gambiraža Knez, Šime Labor, Manuela Kujundžić
udzbenik
Tatjana Somer, Vesna Janko, Đurđica Regelja
udzbenik
Damir Agičić