U Osnovnoj školi „August Cesarec“ u Ivankovu, u kabinetu biologije i kemije, nastaju brojni ekološki proizvodi inspirirani kulturnom baštinom Ivankova. Mnogi učenici i ravnatelj aktivni su članovi KUD-a „Ivankovo“ te s ponosom njeguju tradiciju svog mjesta manifestacijom „Sve se čaje okupiše“.
O manifestaciji…
Manifestacija „Sve se čaje okupiše“ u Ivankovu tradicionalna je kulturna priredba koja se održava svake godine na Mladi Uskrs, a organizira je Kulturno-umjetničko društvo „Ivan Goran Kovačić“ Ivankovo. Cilj joj je očuvanje i promocija svadbenih običaja, posebno uloge „čaje“ – svatovskog vođe koji koordinira svadbene ceremonije. Manifestacija povezuje prošlost i sadašnjost te doprinosi očuvanju kulturne baštine i identiteta zajednice.

Školske aktivnosti
Potaknuti tim duhom učenici ekolozi i cvjećari, uz podršku svojih nastavnika, osmislili su originalan, ekološki prihvatljiv proizvod s oznakom i logotipom manifestacije.

Prvi korak bio je prikupljanje već korištenih staklenih boca, koje su potom ručno oslikavali logotipom manifestacije koristeći ekološke boje.

Nakon odabira motiva, učenici pažljivo nanose boju kistom izravno na staklo, pridržavajući se zadane teme.

Po sušenju crteža, boce se premazuju zaštitnim lakom radi dugotrajnosti. Kako bi gotov proizvod bio estetski dojmljiv, oko grla boce veže se zlatna trakica, a ambalaža od kolaž papira ukrašava se u skladu s motivom na boci. Tako se stvara skladan i atraktivan izgled proizvoda. Osim motiva manifestacije, boce su ukrašene i ilustracijama bazge, višnje, mente i masline, što omogućuje njihovu uporabu za sokove ili maslinovo ulje.

Cvjećari u školi već nekoliko godina njeguju gredicu šparoga u školskom vrtu, s ciljem da plodove koriste u školskoj kuhinji. Time učenici razvijaju svijest o važnosti lokalne proizvodnje hrane i prakticiraju ekološki uzgoj biljaka.
Ekolozi koriste reciklirane tkanine za izradu uporabnih predmeta, poput držača za zavjese i igračaka u obliku mačaka.

Učenici sami šivaju predmete koristeći šivaće strojeve, čime razvijaju kreativne vještine i pridonose smanjenju otpada.

Zaključak
Ovim projektom učenici ne samo da doprinose očuvanju kulturne baštine, već razvijaju svijest o ekološkoj odgovornosti, uspostavljajući snažnu vezu između tradicije i održivog razvoja. Kroz izradu proizvoda s kulturnim motivima, učenici sudjeluju u prijenosu vrijednosti na buduće generacije, bolje razumiju povijest i običaje svog kraja, a pritom stječu znanja iz umjetnosti, dizajna i kreativnog izražavanja. Takvi projekti povezuju prošlost sa suvremenošću, pokazujući kako se tradicija može očuvati i integrirati u svakodnevni život, prilagođena današnjim uvjetima. Osim što obogaćuju školski kurikulum, pružaju učenicima praktična i iskustvena znanja koja nadilaze okvire učionice.
Kroz ove aktivnosti učenici ne samo da usvajaju ekološke principe, već aktivno sudjeluju u zaštiti okoliša, potičući održivi razvoj i stječući znanja korisna za svakodnevni život i budući osobni razvoj.
Članak priredile:
Dijana Penava, prof. biologije i kemije, učitelj savjetnik
Anica Đukić, prof, biologije i kemije